Tipy na výlet

Treehouse leží velmi blízko bývalého vojenského prostoru Ralsko, který je atraktivní nejen svou malebnou přírodou, ale především faktem, že byl pro turisty a celou veřejnost až do roku 1991 uzavřen.

Pro pěší turisty okolí nabízí cíle jako zříceninu strážního hradu Ralsko nebo ještě staršího hradu Děvína v Hamru na Jezeře, přírodní rezervaci Chrastenský vodopád, blízké Hamerské jezero či filmaři oblíbenou lokalitu průrvy řeky Ploučnice.

Pokud si sebou dovezete i kolo či in-line brusle, litovat rozhodně nebudete. Využít můžete především známou a velmi oblíbenou cyklostezku z Osečné přes Hamr na Jezeře do Stráže pod Ralskem, která vede téměř okolo vašeho obydlí v korunách stromů.

Přijeli jste jen relaxovat a odpočívat? Pak Vám možná bude stačit krátká procházka po okolních malebných lesech, které se v sezoně mění na ráj houbařů. A pokud i toto je na Vás příliš akční program, můžete krásu okolní přírody obdivovat s knihou či sklenkou dobrého vína v ruce pouze z terasy domečku ve větvích. Sestoupit dolů pak můžete pouze večer k příjemnému ohništi pod treehousem. Zásoba topného dřeva pro Vás bude vždy připravena.

Aby symbióza s přírodou byla dokonalá, budou Vám společnost dělat srnky, které si okolí treehousu oblíbily a velmi často se zde pasou.

zdroj fotografie:

Hamerské jezero

Hamr na jezeře je oblíbené přírodní koupaliště, kde je každoročně kontrolován stav vody a tak se nemusíte bát koupání. Pláž je dlouhá téměř 400 m a voda jezera je čistá a průzračná. 

V areálu koupaliště najdete vodní skluzavky, tenisové kurty, stolní tenis, minigolf, půjčovnu lodiček,  šlapadel, jízdních kol, a také vodní atrakce jako je vodní lyžování a aquazorbing. Nechybí ani kiosky s občerstvením.

Okolní příroda je ideální pro cykloturistiku a pěší turistiku.

Průrva řeky Ploučnice

O Ploučnici se říká, že je jednou z nejromantičtějších a nejzakroucenějších řek v Čechách. Její meandry jsou tak spletité, že se navzájem i uzlí. Jednou z největších atrakcí je takzvaná průrva Ploučnice, kterou řeka překonává pískovcový masiv u Novin pod Ralskem.

Tato průrva, zvaná též Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra, je umělý vodní tunel vytesaný ve skalních stěnách hojně oblíbený především mezi vodáky, jimž zpestřuje splouvání Ploučnice.

Zřícenina hradu Ralsko

Tento nádherný hrad se nachází nedaleko Mimoně. Vystoupat až na vrchol kopce, na kterém je postaven, dá člověku zabrat, ale pak budete odměněni královským výhledem. Můžete shlédnout vrcholy jako Bezděz, Ještěd, Luž, Jedlovou či Klíč.

Na skalnatém vrcholku stejnojmenné hory se nacházejí hradby, zříceniny dvou obytných věží, obvodové zdivo paláce a zbytky zdiva dalších budov. Hrad je zapsán do seznamu kulturních památek. 

zdroj fotografie:

Houbařský ráj v Ralsku

Lesy okolo domečku jsou v sezoně rájem houbařů. Přímo na pozemku tree housu jsou dvě osvědčená místa na sběr pravých hřibů, hřibů kovářů a podborováků. Okolní lesy hned za plotem areálu pak nabízejí královské vyžití pro všechny milovníky hub  a jejich sběru - o hledání nemůže být v případě této lokality vůbec řeč. Ve vzdálenosti jen několika stovek metrů naleznete jehličnaté, listnaté i smíšené lesy, které v připadě vhodného počasí doslova "zarostou" klobouky hub. Pokud jste zvyklí sbírat jen jedlé houby bez "chladiče" pod klouboukem, budete zakopávat o klouzky, podborováky, hřiby, kačenky, kozáky a v některých místech i o křemenáče. V případě, že jste mikologové 2. stupně oceníte určitě i možnost sběru holubinek rozličných druhů, masáků (mochomůrek růžovek) a na podzim také václavek, bedel a čirůvek. Už si představujete, jak na vás mávají z mechu ?

zdroj fotografie:

Pramen Ploučnice

 Prameniště u Osečné, obce v nedalekém sousedtví Chrastné, je hlavní prameniště řeky Ploučnice. Je právem označováno za jedno z nejvydatnějších ve střední Evropě. Prameny vyvěrají na dně malé tůňky a vydatnost těchto pramínků neklesá ani v době dlouhodobého sucha. Proto je Ploučnice až po Benešov nad Ploučnicí celoročně splavná. Pramen je ideálním tipem na výlet, ať již kolmý či pěší. Délka celého toku řeky měří více než 105 km a končí v Děčíně, kde se vlévá do Labe. Tento pravobřežní přítok Labe s povodím 1194 km2 je zarostlý břehovými porosty a klikatí se lučinami v písečném a hlinitém řečišti.

zdroj fotografie:

Jenišovský rybník

Jenišovský rybník těsně navazuje na prameniště Ploučnice a je proto vhodným dalším cílem. V roce 2008/09 byla realizována rekonstrukce mlýnského náhonu Jenišovského rybníka. Následně na tento projekt navázala revitalizace Jenišovského rybníka, kde byla opravena hráz rybníka, vystavěn nový požerák, bezpečnostní přepady a bylo provedeno jeho odbahnění. U tohoto rybníku se nachází Jenišovský mlýn č.p. 25. 

Chrastenský vodopád

Příjemnou procházkou lesem po červené turistické značce se dostanete k více než dva metry vysokému vodopádu, který leží na řece Ploučnici, pod Chrastenským vrchem.

I když se může zdát, že se jedná o dílo přírody, vznikl Chrastenský vodopád uměle odkloněním Ploučnice od Hamerského rybníka.

Vodopád si Vás získá nejen svou mohutností, ale hlavně svou krásou a umístěním uprostřed smrkového porostu.

Nejblíže od roubenky najdete ...

Posed Čihadlo u Všelibic

Pro odvážnější povahy, které se nebojí výšek tu máme posed, který je od roubenky vzdálen cca 1 km, procházku k němu tedy zvládne opravdu každý.  Posed je soukromý, ale volně přístupný. Vstup je na vlastní nebezpečí, ale nikdo Vám nebude bránit, pokud se rozhodnete vyšplhat až na jeho vrchol, kam se dostanete po otevření dřevěného poklopu. Celková výška je asi 25 m a k otevření došlo v roce 2001.

Národní přírodní památka Čertova zeď

Původně 20 km dlouhá, až 20 m vysoká a 2-3 m široká zeď z čediče vznikla v linii Světlá pod Ještědem-Bezděz utuhnutím čedičové vyvřeliny v pískovcové trhlině. Zvětrávající pískovec časem odhalid čedičovou žílu s vodorovně vyvinutou sloupkovou odlučností. Koncem 19. století byly nejcenněší části zdi vytěženy. Dnes je předmětem ochrany ve vyznačené části Čertovy zdi nejvýznamnější pozůstatek zdi, masivní blok zvaný Čertův stolec ležící 350 m jihozápadně od vrcholu hřbetu, i oboustranné svahy a rýhy po vytěženém čediči. Patří sem i o dalších 350 m jihozápadním směrem vzdálený balvan Čertova hlava, spočívající na čedičové žíle. O 100 m dál na jihozápad bývala ve zdi prokopána Čertova brána, jelikož zeď tvořila výraznou terénní překážku na cestě ze Smžova do Zábrdí.

Johanitská komenda v Českém Dubu

Johanitská komenda sv. Zdislavy a Havla z Lemberka v Českém Dubu nabízí ke zhlédnutí nedávno objevené a postupně prozkoumávané a rekonstruované podzemí. Prostory johanitského kláštera s kaplí sv. Jana Křtitele tvoří samostatnou expozici Podještědského muzea, které je přístupné od dubna do září. Historie komendy sv. Zdislavy a Havla z Lemberka sahá až do 13. století. Součástí komendy jsou i pozdně gotické podzemní prostory s 80 metrů dlouhou únikovou chodbou. 

Darujte zážitek svým blízkým


Rezervujte si svoji noc na stromě

Ceník ubytování a služeb najdete tady a cokoliv dalšího vám rádi prozradíme e-mailem nebo telefonicky. 

Obraťte se na nás na emailové adrese rezervace@roubenkyralsko.cz
nebo na telefonním čísle 606 075 794